Not known Facts About wiersz o morzu
Not known Facts About wiersz o morzu
Blog Article
Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Wierszyk „Nad morzem” to doskonały sposób na wprowadzenie dzieci w świat przyrodniczy i geograficzny, pokazujący morze jako źródło nieskończonych przygód i odkryć. Dzięki prostym, ale malowniczym opisom, najmłodsi mogą niemal poczuć morską bryzę na twarzy i usłyszeć szum fal, co stymuluje ich wyobraźnię i ciekawość świata. 10 utwór może stanowić punkt wyjścia do rozmów o ekosystemach morskich, znaczeniu ochrony środowiska morskiego, a także o różnorodności biologicznej plaż i mórz.
„Dlaczego widok morza jest nam tak nieskończenie i wiecznie miły? Bo morze ukonkretnia jednocześnie idee ogromu i ruchu. Sześć lub siedem mil to dla człowieka zasięg nieskończoności. Nieokreśloność w miniaturze. Cóż stąd, skoro tyle wystarczy, by uzmysłowić pojęcie prawdziwej nieskończoności.
„Jeszcze po świecie starożytnym słynne/ Były te wody i lądy bursztynne!/ Ku nim to Fenik biegał w bród daleki,/ Ku nim Słowianin korabli czeredą/ Pływał — i kupię składał pod Wenedą”. Wincenty Pol, „Bałtyk”
Emily Dickinson , uważana za jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskich XIX wieku, za życia nie opublikowała swojego dzieła.
Zew morza, kontrast między życiem na lądzie i na morzu, między domem a nieznanym, to nuty często rozbrzmiewane w melodiach poezji morskiej, jak w często recytowanej tęsknocie Johna Masefielda w tych dobrze znanych słowach z „Morskiej gorączki”. (1902):
Tennyson napisał własną elegię, a Robert Louis Stevenson napisał własne epitafium w „Requiem” (1887), którego wersety zostały później zacytowane przez AE Housmana w jego własnym poemacie pamiątkowym dla Stevensona „RLS”. Te słynne wersy są znane wielu i często zacytowany.
Trudno Leopard Twój wiersz mi inaczej ocenić jak na additionally. W wielu ludziach chęć niszczenia jest tak duża ,ze za wszelką cenę chcą to realizować ale nie mogą tak mimo że podetną korzenie oberwą ostatnie listki czy spalą to ich niszczenie jest nieskuteczne.
Pogoda bywa kapryśna, narzekamy na ceny, ale i tak wielu z nas każdego roku z radością odwiedza Bałtyk w sezonie letnim. To dobry second, by spojrzeć na niego przez pryzmat słowa pisanego. Zapraszam więc na cytaty o morzu!
Oczywiście odwiedzamy też inne morza, zachwycamy się nimi, ale do naszego wszyscy mamy chyba sentyment.
przez Dziewczę pierwiosnki zbierało, Wesołe piosnki śpiewało, A głos jej płynął po rosie, W dalekim ginął rozgłosie. Śpiewała o młodym maju, Co się przechadza po gaju; Jak zima przed nim ucieka, A on jej grozi z daleka, Rozrzuca jasność i kwiecie I tak króluje na świecie. Śpiewała o tej młodzieży, Co się dziś bawi w żołnierzy; … Przeczytaj wiersz
„Już nie ma dzikich plaż/ Na których zbierałam bursztyny/ Gdy z psem do Ciebie szłam/ A mewy ósemki kreśliły, kreśliły/ Już nie ma dzikich plaż/ I gwarnej kafejki przy molo/ Niejedna znikła twarz/ I wielu przegrało swą młodość, swą młodość”. Irena Santor, „Już nie ma dzikich plaż” (autor tekstu: Krzysztof Logan-Tomaszewski)
„Spektakl morza zawsze robi głębokie wrażenie. Jest to obraz nieskończoności, która nieustannie przyciąga myśli iw której myśl nieustannie się gubi”. Madame de Staël
„W kroplach dni powszednich, tak samo wiersz o morzu jak i w morzu, całe niebo można zobaczyć”. Maria Dąbrowska
przez Przyjdę do ciebie w północ ciemną, z nowiem… Drogę przez półmrok wskaże mi tęsknota… A ty, choć o swym przyjściu nie powiem, Wyjdziesz i sama otworzysz mi wrota.